Polish Translation Thread

This is a forum exclusively for translators and organizing the translation projects of the Joy of Satan Material.

Help each other in co-ordination, advice and support.
Forum rules
1. Be aware that some people that may want to do these things, could be potentially infiltrators. One should avoid meetups, retain one's anonymity, and be careful.

2. Disputes on translations, so long translations are great, and while they don't constitute a viable danger for the meaning, should be fine.

3. Tips for organization will be given by those in charge of each respective language, or co-ordinators.

4. It's best all translations are sent on the JoS, for uploading, safeguarding the sites, and making sure the work remains permanently alive. If possible, sites should be mirrored in more than one instances.

5. For those who want to seriously focus on this, the JoS will handle all things related to airing a website, or making a website so that everyone remains fine and safe [since many countries prohibit the content].

6. Everyone must also remember, translations are a very important work for the Gods, and seek their assistance to stay on the path. Many great and caring members have started as translators.

7. HAIL SATAN!!!
Donovandal

Re: Polish Translation Thread

Post by Donovandal »

hailourpeople wrote:
Wed Dec 29, 2021 3:31 am
Moja sytuacja życiowa się trochę ustabilizowała, więc dziś zacząłem z jakiegoś powodu od razu tłumaczyć bez uprzedniego informowania nikogo tutaj "Third Reich and Satanism/Christianity" mam nadzieję że nie na darmo zacząłem.
The Alchemist7 wrote:
Thu Dec 30, 2021 9:38 pm
My life situation has stabilized a bit, so today I started translating right away for some reason without telling anyone here "Third Reich and Satanism/Christianity" I hope I didn't start it for naught.
hailourpeople

Post by hailourpeople »

ForVery wrote:
Thu Jun 17, 2021 10:48 am
Donovandal wrote:
Fri Jun 18, 2021 2:08 pm
Ważne ogłoszenie. W współpracy z HP Hoodedcobra stworzyliśmy satanjestbogiem.pl.

Ja właśnie w tym momencie wstawiam wszystkie przetłumaczone przezemnie pliki. Ale jeszcze dużo brakuje żeby osiągnąc chociaż 80% przetłumaczenia strony więc potrzebuje pomocy. Chcę żebyśmy razem zakonczyli projekt w ciągu miesiąca.

Liczymy na waszą pomoc. Jeżeli ktokolwiek też jest chętny do pomocy to śmiało się zgłaszajcie. Do zrobienia jest Demaskowanie Chrześcijaństwa. Potem kolejne zakładki.

Każdy proszę niech się zadeklaruje na ile jest w stanie pomóc i w jakim zakresie pracy. Hail Satan
Thanks in advance to all helpful SS :)
Joy Of Satan in Polish satanjestbogiem.pl
Donovandal

Post by Donovandal »

hailourpeople wrote:
Thu Jan 06, 2022 11:38 pm
Tak jak już wcześniej pisałem tłumaczę "Third Reich and Satanism/Christianity" został mi już tylko "Ku Klux Klan" i reszta załączników w dół. z wyjątkiem "Death of Communism" i "Exposing Christianity" te dwie strony mi się razem ściągnęły i tych na razie nie ruszam bo być może ktoś inny będzie chiał je tłumaczyć.

I jeszcze tłumaczę "The Real Holocaust" jeden z załączników z "Black Sun 666":
https://satanslibrary.org/666BlackSun/index.html

Tam już tylko mi została Biografia Żydostalina do wykończenia z wyjątkiem "Death of Communism" którego na razie nie ruszam.

Nawet jeśli skończe to i tak to trzeba wszystko przeczytać i przeredagować, jest możliwe że gdzieś mogłem się pomylić no i dobrze by było jak ktoś inny też to przeczytał i wniósł ewentualne uwagi, sugestie itd.

Szczerze mówiąc nie widzę tego aby się udało wszystko zrobić w ciągu miesiąca, aczkolwiek bardzo chciałbym się mylić.
Donovandal

Post by Donovandal »

The Alchemist7 wrote:
hailourpeople wrote:
I have uploaded a site rip of "Third Reich and Satanism/Christianity" downloaded directly from this link:
https://www.satanslibrary.org/666BlackS ... Reich.html

Some pages like "Death of Communism", "Exposing Christianity" and "The Real Holocaust" downloaded alongside with it, but i have no idea how to separate these pages without breaking anything so i have left them alone.

"Third Reich and Satanism/Christianity" and "The Real Holocaust" are translated in PL
the rest like "Death of Communism", "Exposing Christianity" and related pages, PDFs ect. are left in EN

However this is a "raw translation" so there is a possibility that some pages will need to be reworded.
Currently right now, i am very busy with work and private matters, i will try my best to find free time to proofread all of this and edit, however i cannot promise anything.

Between April and May i will have more free time(unless something changes unexpectedly), so if I can't make it before then, I can certainly take care of it at that time, and if I finish and there is still something left to translate, i can take care of it

Its in the inside "Third Reich and Satanism Christianity PL - SITERIP" folder
https://mega.nz/folder/RpdyxZLZ#Ni9nSenu2S3fHprCs5Stbg
hailourpeople

Post by hailourpeople »

Donovandal wrote:
Wed Jan 12, 2022 5:30 pm
The Alchemist7 wrote:
hailourpeople wrote:
I have uploaded a site rip of "Third Reich and Satanism/Christianity" downloaded directly from this link:
https://www.satanslibrary.org/666BlackS ... Reich.html

Some pages like "Death of Communism", "Exposing Christianity" and "The Real Holocaust" downloaded alongside with it, but i have no idea how to separate these pages without breaking anything so i have left them alone.

"Third Reich and Satanism/Christianity" and "The Real Holocaust" are translated in PL
the rest like "Death of Communism", "Exposing Christianity" and related pages, PDFs ect. are left in EN

However this is a "raw translation" so there is a possibility that some pages will need to be reworded.
Currently right now, i am very busy with work and private matters, i will try my best to find free time to proofread all of this and edit, however i cannot promise anything.

Between April and May i will have more free time(unless something changes unexpectedly), so if I can't make it before then, I can certainly take care of it at that time, and if I finish and there is still something left to translate, i can take care of it

Its in the inside "Third Reich and Satanism Christianity PL - SITERIP" folder
https://mega.nz/folder/RpdyxZLZ#Ni9nSenu2S3fHprCs5Stbg
postaram sie sprawdzic to w ciągu kilku dni i wstawić to na stronę, jeżeli jest to z strony joyofsatan
Thanks in advance to all helpful SS :)
Joy Of Satan in Polish satanjestbogiem.pl
Post Reply