Welcome to our New Forums!

Our forums have been upgraded and expanded!

Welcome to Our New Forums

• Our forums have been upgraded! You can read about this HERE

Tengrizm’de Saklı Satanizm

Pammy

Active member
Bunu aslında baştan Türkçe yazarım diye düşünüyordum ama bir türlü bilgisayarın başına oturamadım. Sanırım Türkçe versiyonunu cevap olarak atacağım. Türkçe forumumuzda midemi bulandıracak kadar sık Yahudi görünüyor da şu sıralar. Havası değişsin istiyorum.

Pammy said:
IMG_0028.jpg

Hello!

I'm planning to touch on a few subjects here without getting too deep. Inspired by Maharlikan666.

Tengrisim, Tengricilik, Gök Tengricilik, Kök Tengricilik, or Gök Tanrıcılık is the oldest religion of Turks and Mongols. Tengri is the highest being in the Turkish pantheon. It's not certain if it's an individual or like, energy or ether. Gök means sky. Kök means root. Due to similar pronunciation, we are not sure which one is true. I'll mention this again while talking about the tree of life on the drum of kam, baksı, ozan, shaman (şaman), or sage. I'll refer to them as sage or shaman for English speakers to relate.

Topics that will be mentioned are:

i) The Sage's Seven Notched Tree of Life
ii) General Information About The Pantheon and Muslims' Lie About Tengrism
iii) Most Well Known Talisman of Turks: Nazar Boncuğu
iv) The Mistery of Runic Göktürk Alphabet
v) How Roman Empire and a nation from far east can have the same legend long before any contact?

Plus other things I may mention here and there. It will take more than one post. Let' get started.

i) The Sage's Seven Notched Tree of Life
Who is the sage(kam, baksı)? The sage is a wise person, a magician, a ''singer'' who organizes ceremonies and celebrations (deaths, weddings, hunts) and a healer. Many years ago in a literature class, I remember that the lecturer said the sage was singing to heal the sick person back then. It didn't make sense. Now it makes. They were singing, they were vibrating and chanting mantras and runes to heal.

IMG_0030.png

A Shaman's Outfit, National History Museum in Mongolia, the picture is taken from this journal and referenced to an essay from Bilge Seyidoğlu

Here we see the drum of the sage. However it's not the drawing that I want to talk about though the structure that pierces through clouds, the creature with hornfoot and horns (deer, goat?), and the other strange creature among the clouds (some kind of alien?) on the drum look interesting.

Screenshot_400.png

The drums are I want to talk about the ones with the tree of life:
Screenshot_401.png

Well, I don't know why they call it the tree of life. It looks like a human to me. This picture is from the same essay as the above one.

IMG_0029.png
This image is taken from International Journal of Cultural and Social Studies (IntJCSS)
December 2015, referenced to dr. Ağaç and dr. Sakarya

I put those before the next one but we'll talk about them later. This way, it'll be easier to understand.
Firstly, look at that:
IMG_0022.png

source: Nature Depictions in Turkish Mythology Through Sagas

Under the picture, it says the parts of tree represent the lower realm (hell, bad dragon, bad snake), our realm (middle part, and the highest realm (sky, heaven, divine bird). Well, I don't think this is the case. I think the divine bird is Lilith's owl and snake belongs to Satan.

You remember the tree depictions on drums look like humans right? If you look at them again, you'll see they are also divided into three. The lower part must be representing lower chakras. The upper part is for upper chakras. The middle, the body of the tree, is the middle chakra. As if it's not interesting enough, this religion is called Gök/Kök (sky/root) Tengrism (godhead).

According to the teachings of Tengrism, the tree of life has 7, 9, or 12 (in Altay Turks) notches. It's associated with the numbers 7, 8, and 12 (in Siberian Turks). Yakuts (a branch of Turkish people) believed that if the shaman can climb all seven notches, they could drink a divine, gold-colored, foamy drink that heals and gives youth.

HP. Hoodedcobra666 said:
Paradise is my wine and Hell is the heat of my scorching
wind.

Constellations prostrated to me until I was elevated.
Like the prostration of servants to the served.

Here, Satan explains that Paradise is His Wine. Wine as an allegory is associated with the Pineal gland. The God of Wine, Dionysus, in Ancient Greek mythological lore, was the King God of the Bacchic mysteries, or the mysteries of ascent of the consciousness into a higher level.

I'm not the most knowledgeable about mythologies but even I know there are more than one mythology that associates a divine drink and immortality.

In order to drink from the divine drink, shamans have to ''fly''. Please remember that this is a translation of oral tradition that thousands of years old. Going to heaven was ''flying'' in the old Turkish. When shaman flies or gets high, and I don't mean drugs here, they were in a trance. In a trance, the shaman could go to the higher realm and speak to the gods.

IMG_0020.png

Pic from The Journal of Social Sciences Institute
Sky, heaven, higher realms, the place gods reside, and the place the shaman goes to meet with gods is the space as you can see here and in the others. But it's also something else, the shaman goes there through upper chakras.

IMG_0018.jpg

Unfortunately, I'm not sure about the source of this one. These ones are found on gravestones, as far as I can read.

IMG_0027.png

Here, we see a shaman with his drum. There is a tree on the drum. There are people, holding hands. You can see people holding hands in other ones too. People who hold hands are usually interpreted as ''all Turkish branches should stick together'' and a few more things but I'm not sure about that. It may be it, or something totally different. The necklace should be a ''nazar boncuğu''. I don't know what people with weird heads mean. I feel like I know what it means, but I can't remember.

IMG_0032.png

I found this one on many websites but I couldn't find somewhere that says where it's from. Do you see the man on the right? It has the same symbolism as in Tarot. One foot on the water and one foot on the earth. The balance between spirituality and physical. I'll let you decipher the rest.

After the invasion of Islam, tree of life designs from late history:
Screenshot_415.png

I hope that I'm not the only one who sees a peacock there. Btw, do you know what the double-headed eagle symbolizes?

A goddess who is a protector to children on the tree of life:
IMG_0024.png

Tree of life in Turkish nations today:
Screenshot_419.png

The flag of Chuvashiya, the emblem of the Ministry of Culture and Tourism of Turkey, a penny from Turkey

Tree of life from other cultures:
Screenshot_424.png

Something unrelated that I ran into and I want to share it:
Screenshot_425.png

A man dressed up as Ayaz Ata (a god) holds an 8 pointed star and they are celebrating the winter solstice.

Okay that's all I want to say about the tree of life in Turkish culture. I'll be back and with ii) General Information About The Turkic Pantheon and Muslims' Lie About Tengrism in the replies.

Çok teşekkür ederiz Pammy. Ellerine ve emeğine sağlık.

Sen, Alterai, Sapahe, Bright Truth ve hatırlayamadığım biri varsa özür dilerim, çok teşekkür ederiz Türk öz dini ve kültürüyle Spiritüel Satanizm bağlantısını sunduğunuz için.

Ahmet Taşağıl, Ayaz Ata karakterinin hristiyan Gagavuz miti olduğunu söylüyor. Noel baba ve Ayaz Ata Pagan mitolojisinden çalıntı karakterlerdir evet ama karakter olarak tek başına "Ayaz Ata'yı" kabul etmek hristiyanlığa yanlamak oluyor biraz, uyarmak istedim.

İyi geceler.

Anadolutümeni said:
Ahmet Taşağıl, Ayaz Ata karakterinin hristiyan Gagavuz miti olduğunu söylüyor. Noel baba ve Ayaz Ata Pagan mitolojisinden çalıntı karakterlerdir evet ama karakter olarak tek başına "Ayaz Ata'yı" kabul etmek hristiyanlığa yanlamak oluyor biraz, uyarmak istedim.

İyi geceler.

Esenlikler,

Ayaz Ata, Sovyetlerce Noel Baba'ya karşı geliştirilmiş uydurma bir figürdür.

İyi geceler.

Bright Truth said:
Anadolutümeni said:

İyi geceler.

Esenlikler,

İyi geceler.

Anladım sağ ol.

Bright Truth said:
Anadolutümeni said:

İyi geceler.

Esenlikler,

İyi geceler.

Öyle alakasız bir şeyi en sona ekleme sebebim daha iyi bilenlerin ne olduğunu söylemesiydi. Türk panteonuna geçmeme sebebim de yanlış bir şey söylemek istememem. Bu konuyu konuşurken kardeşlerimiz Jean Paul, Eski Türk Mitolojisi; Radlov, Aus Sibirien; Yaşar Çoruhlu, Türk Mitolojisinin Kısa Tarihi, Türk Mitolojisi Sözlüğü; Celal Beydili-Uno Harva, Altay Panteonu’dan bahsetmişler. Ekleyecek bir kaynağı olanlar buna cevap verirse sevinirim.

Pammy said:
Bright Truth said:
Anadolutümeni said:

İyi geceler.

Esenlikler,

İyi geceler.

Öyle alakasız bir şeyi en sona ekleme sebebim daha iyi bilenlerin ne olduğunu söylemesiydi. Türk panteonuna geçmeme sebebim de yanlış bir şey söylemek istememem. Bu konuyu konuşurken kardeşlerimiz Jean Paul, Eski Türk Mitolojisi; Radlov, Aus Sibirien; Yaşar Çoruhlu, Türk Mitolojisinin Kısa Tarihi, Türk Mitolojisi Sözlüğü; Celal Beydili-Uno Harva, Altay Panteonu’dan bahsetmişler. Ekleyecek bir kaynağı olanlar buna cevap verirse sevinirim.

Esenlikler

Hocama mail attım cevap gelirse ekleyeceğim.

İyi günler.

Bu konuyla paralel birşeyden bahsetmek istiyorum bende.
Sen bu insana benzer figürün anlamını açıkladığında fark ettim ki,

051015plasma-rock.jpg

Kaynak: http://www.thunderbolts.info/tpod/2005/arch05/051015chinasymbol.htm

Bahsettiğin figür neredeyse dünyanın her yerinde kullanılmış bir sembol. Ve bunun hayat ağacıyla ilgili olduğunu okuyunca neden her medeniyette bulunabildiğini anladım.

Asıl ilginç kısmı ise bu şeklin aynısı plazma deneylerinde ve simülasyonlarında elde edilebiliyor. Kaynak kısmında attığım makalenin yazarlarının bu konuyu araştırmasının sebebi de bu durum zaten.

Ama artık anladığım kadarıyla elektromanyetizma ruhaniyetle derinden ilişkili, bu sembolün plazma deneylerinde oluşabilmesi de bu düşüncemi destekliyor. Önceki yazımda da bunun gibi önemli ruhani bir sembolün plazma deneylerinde elde edildiğini söylemiştim bakabilirsiniz. Hatta plazmaların filamentleşmesi de aynı kundalini yılanına benziyor.

Thersthara said:
Anadolutümeni said:

İyi geceler.

Esenlikler,

Bildiğim kadarı ile Ayaz Ata Şeytandır. Aynı zamanda Santa dedikleri Noel baba da Şeytan'ımızın değiştirilmesi olarak gösterilir.

Santa, Satan isminin harfleri değiştirilmiş halidir görebileceğiniz üzere.

Noel ise Yule bayramımızdan çalıntıdır. Noel'in kahramanının Noel baba olması aslında Yule'nin yani 23 Aralığın Şeytan babanın günü olmasından gelmektedir.

Noel baba = Ayaz ata = Santa = Satan. Ancak dediğim üzere ''Noel baba'' Şeytan'ın ''değiştirilmiş'' ismidir.

İyi günler.
Esenlikler,

Şeytan, Tengri değil mi? Mitolojilerde ortalıkta açık olan yönetici genelde Lord Beelzebul, (Zeus gibi) gizli yönetici ise Lord Satan (Poseidon gibi) oluyor diye biliyorum. Türk Mitolojisinde evreni yönetmekten sorumlu Tanrı bildiğim kadarıyla Kayra Han, o da Tengri'nin oğlu zaten. Demek istediğimi anlamışsınızdır.

İyi geceler.

unforgiven said:
Thersthara said:
Anadolutümeni said:

İyi geceler.

Esenlikler,

Bildiğim kadarı ile Ayaz Ata Şeytandır. Aynı zamanda Santa dedikleri Noel baba da Şeytan'ımızın değiştirilmesi olarak gösterilir.

Santa, Satan isminin harfleri değiştirilmiş halidir görebileceğiniz üzere.

Noel ise Yule bayramımızdan çalıntıdır. Noel'in kahramanının Noel baba olması aslında Yule'nin yani 23 Aralığın Şeytan babanın günü olmasından gelmektedir.

Noel baba = Ayaz ata = Santa = Satan. Ancak dediğim üzere ''Noel baba'' Şeytan'ın ''değiştirilmiş'' ismidir.

İyi günler.
Esenlikler,

Şeytan, Tengri değil mi? Mitolojilerde ortalıkta açık olan yönetici genelde Lord Beelzebul, (Zeus gibi) gizli yönetici ise Lord Satan (Poseidon gibi) oluyor diye biliyorum. Türk Mitolojisinde evreni yönetmekten sorumlu Tanrı bildiğim kadarıyla Kayra Han, o da Tengri'nin oğlu zaten. Demek istediğimi anlamışsınızdır.

İyi geceler.

Esenlikler

Tengri adı arkadaşımızın da yazdığı gibi belirli bir varlığı kastetmiyor, genel bir ad. Günümüzde her bir demon için kullandığımız Tanrı sıfatı gibi.

İyi geceler.

Thersthara said:
Esenlikler,

Evet bildiğim kadarıyla Tengri de şeytan. Aynı mitoloji içinde birden fazla tanrı adı, tek olan bir tanrının farklı isimleri olabiliyor.

Çok sevdiğim bir tanrıçadan örnek vereyim, Prenses Astarte mesela. Kendisinin aynı mitoloji içinde farklı isimleri bulunmakta. Demeter, Artemis, Afrodit vb.

Mitolojiler sadece ruhaniyetin sırlarının yattığı alegorik hikayelerdir. Karakterler ise sürekli değişirler. Bazen başka isimlerle ortaya çıkarlar ama hep aynı değillerdir.

Şeytan babamızın bir çok ismi var ve bazı mitolojilerde birden fazla kez rol alıyor. Yunan ve Türk mitolojileri vs.

Yunanlarda Şeytan, Eos (doğuş), Hephaistos (insanın yaratılışı), Poseidon, Neptün (Ruhaniyet) ve Dionysos (Dünyevi zevkler) olarak karşımıza çıkar. Temsil ettikleri şeyleri yanına yazdım. Aynı zamanda Şeytan Kronos diye de geçer. Satürn ismi de Satan dan gelmekte diye hatırlıyorum. Bu son dediğim Satürn, Kronos, Satan bağından direkt emin değilim o yüzden o kısımları bilen birine teyit ettirmek gerekebilir. Aynı dediğim şey Şeytan ve Uranüs (gök yüzü, yaratıcı) bağını da içine kapsamaktadır.

Ancak yukarıda söylediklerimi toparlamam gerekir ise Şeytan babamızın Titan isimlerinden çok emin değilim o nedenle tanrı isimlerini kullanmak daha doğru. Zaman olduğunda daha üst bir SS'e bu konuda danışıp size de geri dönüş yaparım. Şimdilik Titan isimleri unutun.

''Kişisel görüşüm'' Dionysos'un Lord Asmodeus u temsil ettiği yönündedir. İkisi de zevkler ve daha lüks diyebileceğimiz dünyevi işler ile biliniyor sonuçta. Hikayeleri de benzer. İkisinin de annesi insan ve babası tanrı. Biri ''Kumar ve zevklerin'' tanrısı iken öteki ''Şarap ve zevklerin'' tanrısı . Burası kişisel görüşlerimi direkt aktarabileceğim bir platform değil ancak sadece belirtmek istedim. Belki siz de aynı şekilde düşünürsünüz.

Kendilerinin ismini geçirdik, o halde Şeref ve güç ebediyen Şeytan babamıza, Prenses Astarte'ye ve Lord Asmodeus'a atfolsun!!!

iyi günler.

Esenlikler,

"Tengri" isminin Şeytan'a ve Beelzebul'a atfedilmiş olması, kendi adıma olası geliyor. Çünkü, diğer medeniyetlerde de, bu iki tanrıya sadece "Tanrı" denildiğini biliyoruz.

Kronos ise bir doğa gücüdür. Uranüs, gök; Kronos, zaman; Gaia, toprak/dünya demektir. Kronos'u yenen Zeus, tanrı olur. Yani karmayı kırar, doğa güçlerinin üstüne çıkar. Ophion da yılan olarak Kronos'un yerini alır. KRN ayrıca Korona, yani Crown/Taç'a da yorulabilir, ki bu Yüksek Rahip Hoodedcobra666'nın yorumudur.

Titanların doğa güçleri oluşu da eski ve güçlü bir kardeşimiz VoiceofEnki'nin yorumudur.

Dionysus ise Şeytan'dır. Şarap burada epifiz bezinden salgılanan ambrosia'ya [dişil iksir olması gerekiyor] göndermedir. Ptah da zaten Epifiz Bezini yöneten tanrıdır, yine aynı şekilde Şeytan Baba'dır.

--------------------------------------------------

Son olarak yorum getirebilirsiniz, bu doğru değil diye bir şey yoktur. Kendi yorumunuz olduğunu belirttiğiniz sürece yorum getirmenizde sakınca yoktur, ki böyle yapıyorsunuz zaten.

İyi günler.

Diskriminant said:
Bu konuyla paralel birşeyden bahsetmek istiyorum bende.
Sen bu insana benzer figürün anlamını açıkladığında fark ettim ki,

051015plasma-rock.jpg

Kaynak: http://www.thunderbolts.info/tpod/2005/arch05/051015chinasymbol.htm

Bahsettiğin figür neredeyse dünyanın her yerinde kullanılmış bir sembol. Ve bunun hayat ağacıyla ilgili olduğunu okuyunca neden her medeniyette bulunabildiğini anladım.

Asıl ilginç kısmı ise bu şeklin aynısı plazma deneylerinde ve simülasyonlarında elde edilebiliyor. Kaynak kısmında attığım makalenin yazarlarının bu konuyu araştırmasının sebebi de bu durum zaten.

Ama artık anladığım kadarıyla elektromanyetizma ruhaniyetle derinden ilişkili, bu sembolün plazma deneylerinde oluşabilmesi de bu düşüncemi destekliyor. Önceki yazımda da bunun gibi önemli ruhani bir sembolün plazma deneylerinde elde edildiğini söylemiştim bakabilirsiniz. Hatta plazmaların filamentleşmesi de aynı kundalini yılanına benziyor.

Vay. Bunları görmemiştim. Katkınız için teşekkürler.

Bright Truth said:
Thersthara said:
Esenlikler,

Evet bildiğim kadarıyla Tengri de şeytan. Aynı mitoloji içinde birden fazla tanrı adı, tek olan bir tanrının farklı isimleri olabiliyor.

Çok sevdiğim bir tanrıçadan örnek vereyim, Prenses Astarte mesela. Kendisinin aynı mitoloji içinde farklı isimleri bulunmakta. Demeter, Artemis, Afrodit vb.

Mitolojiler sadece ruhaniyetin sırlarının yattığı alegorik hikayelerdir. Karakterler ise sürekli değişirler. Bazen başka isimlerle ortaya çıkarlar ama hep aynı değillerdir.

Şeytan babamızın bir çok ismi var ve bazı mitolojilerde birden fazla kez rol alıyor. Yunan ve Türk mitolojileri vs.

Yunanlarda Şeytan, Eos (doğuş), Hephaistos (insanın yaratılışı), Poseidon, Neptün (Ruhaniyet) ve Dionysos (Dünyevi zevkler) olarak karşımıza çıkar. Temsil ettikleri şeyleri yanına yazdım. Aynı zamanda Şeytan Kronos diye de geçer. Satürn ismi de Satan dan gelmekte diye hatırlıyorum. Bu son dediğim Satürn, Kronos, Satan bağından direkt emin değilim o yüzden o kısımları bilen birine teyit ettirmek gerekebilir. Aynı dediğim şey Şeytan ve Uranüs (gök yüzü, yaratıcı) bağını da içine kapsamaktadır.

Ancak yukarıda söylediklerimi toparlamam gerekir ise Şeytan babamızın Titan isimlerinden çok emin değilim o nedenle tanrı isimlerini kullanmak daha doğru. Zaman olduğunda daha üst bir SS'e bu konuda danışıp size de geri dönüş yaparım. Şimdilik Titan isimleri unutun.

''Kişisel görüşüm'' Dionysos'un Lord Asmodeus u temsil ettiği yönündedir. İkisi de zevkler ve daha lüks diyebileceğimiz dünyevi işler ile biliniyor sonuçta. Hikayeleri de benzer. İkisinin de annesi insan ve babası tanrı. Biri ''Kumar ve zevklerin'' tanrısı iken öteki ''Şarap ve zevklerin'' tanrısı . Burası kişisel görüşlerimi direkt aktarabileceğim bir platform değil ancak sadece belirtmek istedim. Belki siz de aynı şekilde düşünürsünüz.

Kendilerinin ismini geçirdik, o halde Şeref ve güç ebediyen Şeytan babamıza, Prenses Astarte'ye ve Lord Asmodeus'a atfolsun!!!

iyi günler.

Esenlikler,

"Tengri" isminin Şeytan'a ve Beelzebul'a atfedilmiş olması, kendi adıma olası geliyor. Çünkü, diğer medeniyetlerde de, bu iki tanrıya sadece "Tanrı" denildiğini biliyoruz.

Kronos ise bir doğa gücüdür. Uranüs, gök; Kronos, zaman; Gaia, toprak/dünya demektir. Kronos'u yenen Zeus, tanrı olur. Yani karmayı kırar, doğa güçlerinin üstüne çıkar. Ophion da yılan olarak Kronos'un yerini alır. KRN ayrıca Korona, yani Crown/Taç'a da yorulabilir, ki bu Yüksek Rahip Hoodedcobra666'nın yorumudur.

Titanların doğa güçleri oluşu da eski ve güçlü bir kardeşimiz VoiceofEnki'nin yorumudur.

Dionysus ise Şeytan'dır. Şarap burada epifiz bezinden salgılanan ambrosia'ya [dişil iksir olması gerekiyor] göndermedir. Ptah da zaten Epifiz Bezini yöneten tanrıdır, yine aynı şekilde Şeytan Baba'dır.

--------------------------------------------------

Son olarak yorum getirebilirsiniz, bu doğru değil diye bir şey yoktur. Kendi yorumunuz olduğunu belirttiğiniz sürece yorum getirmenizde sakınca yoktur, ki böyle yapıyorsunuz zaten.

İyi günler.

Esenlikler

Alchemist7'nin paylaştığı FBI raporunda Southern Andes yazıyor harbiden. And dağlarının güneyi. Yani Güney Amerika. Benim tahminim Antarktika idi. Kazanan sen oldun.

Thersthara said:
Anadolutümeni said:
unforgiven said:
Esenlikler,

İyi geceler.

Esenlikler

Tengri adı arkadaşımızın da yazdığı gibi belirli bir varlığı kastetmiyor, genel bir ad. Günümüzde her bir demon için kullandığımız Tanrı sıfatı gibi.

İyi geceler.

Esenlikler,

Evet bu konuda haklısınız, ancak son dönemlere doğru tengri kişiselleştirilmiştir. Mitolojiye bakarsanız belli bir süre sonrasında Tengriden canlı kanlı bir isim olarak bahsedilir ve çoğulluk eki tekile iner. Belki bozulmaya başladığında tek tanrılı düzene geçiş yapılmaları konusunda kandırıldıkları için tek Tengri'ye indirgenmiştir.

Bilemiyorum ama Tengri'nin tekil bahsedildiği dönemlerde kendisinin Şeytan olduğu yönünde düşünüyorum.

Yani hem genel olarak Tanrı kelimesinin atası olduğu için çoğul olsa bile Şeytan baba ile de bir bağı olan isimlerdendir.

Daha eski SS abi ve ablalarıma danıştığımda bana bu yönde bilgi vermişlerdi. Belli bir kaynak göstermeyeceğim o nedenle.

iyi günler.

Esenlikler

Bilgiyi abi ya da abladan almak bir kıstas değil, cemaat yurdunda değiliz. Benim felsefem her zaman "akıl yaşta değil baştadır" olmuştur. Ben de sizinle birlikte öğrenmeye, bir şeyler kapmaya çalışıyorum.

Konuya gelecek olursak, bilgiler değişebiliyor. Benim zamanımda Beelzebul Beelzebub idi, şimdi Beelzebul olmuş ben de böyle benimsedim. Eskiden Tengri ve El İlah tek bir varlığı kasteden özel isim zannediliyordu daha sonra bu bilgiyi güncelledik, birden fazla varlığın kastedildiğini keşfettik. Bu noktada Filoloji bilgisi önemlidir. Bright Truth'un da dediği hem Şeytan baba hem de Beelzebul için kullanılıyor olabilir.

Bir şey daha, bu çok yanlış anlaşılmaya müsait, yerme olarak almayın ama Tarih yorumu kabiliyetiniz Astronomi ve Maji kabiliyetiniz kadar iyi değil. Olmak zorunda da değil bu arada. Yalnızca emin olunmayan konuların sonuna -miştir -mıştır eki konması yanlıştır. Fark ettiğim bir konuydu açıklamak istedim.

Teşekkür ederim.

Thersthara said:
...
Yüksek Rahip Hoodedcobra666'nın önemli yazılarının vs. toplandığı arşiv tarzı dosyalar var mı? Benim elimde bu tarz bir şey var fakat güncel olanları varsa onları da okumak isterim.
...

Esenlikler,

"Important Articles from JoS Ministry" forumuna bakabilirsiniz.

İyi geceler.

Pammy said:
Bright Truth said:
Anadolutümeni said:

İyi geceler.

Esenlikler,

İyi geceler.

Esenlikler

Doçent dr. Hocamın mesajını paylaşıyorum.

İyi günler *****, Türk topluluklarının Ayaz Ata olarak adlandırdıkları karakter Sovyet döneminde alınan ve Rusların Ded Moroz'una (Kış Dede) dayanan bir karakterdir. Ded Moroz ise bütün Slav halklarının folklorunda görülen, Hristiyanlıktaki Noel Baba'ya denk gelen ama aslında Hristiyanlık öncesi pagan Slav inançlarındaki kış tanrısına dayanmaktadır. Türklerde doğrudan Ayaz Ata diye bir karakter 20. yüzyıldan önce yok, ancak Göktürkler ve Başkurtlar gibi çeşitli Türk halklarında bunlara benzer diyebileceğimiz kış ve yaz tanrılarından kaynaklarda söz ediliyor.

İyi geceler.

Anadolutümeni said:
Pammy said:
Bright Truth said:
Esenlikler,

İyi geceler.

Esenlikler

Doçent dr. Hocamın mesajını paylaşıyorum.

İyi günler *****, Türk topluluklarının Ayaz Ata olarak adlandırdıkları karakter Sovyet döneminde alınan ve Rusların Ded Moroz'una (Kış Dede) dayanan bir karakterdir. Ded Moroz ise bütün Slav halklarının folklorunda görülen, Hristiyanlıktaki Noel Baba'ya denk gelen ama aslında Hristiyanlık öncesi pagan Slav inançlarındaki kış tanrısına dayanmaktadır. Türklerde doğrudan Ayaz Ata diye bir karakter 20. yüzyıldan önce yok, ancak Göktürkler ve Başkurtlar gibi çeşitli Türk halklarında bunlara benzer diyebileceğimiz kış ve yaz tanrılarından kaynaklarda söz ediliyor.

İyi geceler.
İlk alıntıladığınızda kaynak soracaksınız sanmıştım. Sağ olun.

Kızagan-Mars. said:
Alterai said:

Ellerinize sağlık. Bu konu ile ilgili küçük bir bilgi paylaşmıştım eski bir gönderide. Elimde direkt kaynağı olmadığı için paylaşamayacağım fakat çok güvendiğim başarılı bir Türkolog arkadaşım Tengri kelimesinin kökeninin "Tüngür" olduğunu söylemişti. Tüngür "çevirmek" anlamına geliyor. Aynı zamanda Kam davullarına da tüngür deniyor. Tengri kelimesinin 2. anlamı da çeviren demek zaten. Tengri kelimesi bizim kullandığımız Tanrı kelimesinden biraz daha farklı aslında. Bizim Tanrı dediğimiz varlıklara atalarımız "Ata" diyordu daha çok. Tengri kelimesi daha "Majikal ve törenlerde kullanılan" bir kelime aslında. Bu arada Bahaeddin Ögel artık o kadar itibar gören bir akademisyen değil,çalışmaları eskide kaldı, okumalarınızı daha güncel yapabilirsiniz. Çin kaynakları da kendi dünya görüşlerinden oluşturulduğu için direkt kozmogonimizi yansıtmıyor. Daha fazla bilgi için Kam Davulu hakkında araştırma yapabilirsiniz.

Kam davulunu çeviren = Tengri. Kam davulu = üstünde insanın ruhunun haritası (yaşam ağacı) olan ve bir çalgı (ses=titreşim=meditasyon). BKZ: Az yukarısı.

Bu ekleme için çok teşekkür ederim.

Tengrizm ne? Tengricilik o. Tengricilik kök dindir, ulus dinidir dolayısıyla kültür dışı şeyleri kabul etmez.

Saulo said:
Tengrizm ne? Tengricilik o. Tengricilik kök dindir, ulus dinidir dolayısıyla kültür dışı şeyleri kabul etmez.

-lik eki Türkçe, -ism eki yabancı. Aynı şey. Gök Tengricilik binlerce yıl önce Çinlilerden de daha yeni Slavlaştırma politikalarından da etkilendi. O kadar dil milliyetçisiyseniz Arapça kökenli din kelimesini kullanmayı bırakmakla başlayın. Ya da Fransızca kökenli kültür kelimesini. Şey, Arapça. Kabul, Arapça.

Pammy said:
Saulo said:

-lik eki Türkçe, -ism eki yabancı. Aynı şey. Gök Tengricilik binlerce yıl önce Çinlilerden de daha yeni Slavlaştırma politikalarından da etkilendi. O kadar dil milliyetçisiyseniz Arapça kökenli din kelimesini kullanmayı bırakmakla başlayın. Ya da Fransızca kökenli kültür kelimesini. Şey, Arapça. Kabul, Arapça.

Hem ne demişler; Farsça şekerdir Türkçe hünerdir. Birbirlerini tamamlıyorlar. Ayrıca bizim etnik dinimiz Hint Paganizmi'nden, Slav Paganizmi'den, Zerdüştlükten, Budizm'den etkilenmiş ve o dinleri de etkilemiştir. Köklerinizi kaybetmediğiniz sürece bu etkileşimler hoştur.

Kızagan-Mars. said:
Hem ne demişler; Farsça şekerdir Türkçe hünerdir. Birbirlerini tamamlıyorlar. Ayrıca bizim etnik dinimiz Hint Paganizmi'nden, Slav Paganizmi'den, Zerdüştlükten, Budizm'den etkilenmiş ve o dinleri de etkilemiştir. Köklerinizi kaybetmediğiniz sürece bu etkileşimler hoştur.

Esenlikler,

Adı geçmişken bir yeri düzeltmek istiyorum. Geçenlerde, Yüksek Rahip Hoodedcobra666'nın bir gönderisini görene kadar Zerdüştlüğü bir pagan dini sanıyordum; ancak düşmanın yarattığı ölüm tarikatlarından birisiymiş.

İranlıların muhtemelen çok farklı bir dinleri vardı veya Hintlilerle aynı dine sahip de olabilirler, burası için bir yorum getirmem pek doğru olmayabilir ancak Zerdüştlüğün bize ait olmadığı kesindir.

İyi günler.

Kızagan-Mars. said:
Pammy said:
Saulo said:

Şahsen Arapça'nın aşırılığı rahatsız ediyor beni İslam yüzünden. Onun dışında dil milliyetçiliğini sevsem de çok takıntılı değilim. Selam mesela Yahudilerin Shalom'u. Kullanmadığımıza seviniyorum, çok irite edici. Benim doğum haritamda yabancı kültür-insanlara vurgu var. Bu kendini hem ilişkilerimde hem uzmanlığımda hem de dil öğrenmede gösteriyor. Bence de kötü şeyler değil bunlar, İslam gibi işgalcilikle olmadığı sürece.

Bright Truth said:
Kızagan-Mars. said:

Esenlikler,

Adı geçmişken bir yeri düzeltmek istiyorum. Geçenlerde, Yüksek Rahip Hoodedcobra666'nın bir gönderisini görene kadar Zerdüştlüğü bir pagan dini sanıyordum; ancak düşmanın yarattığı ölüm tarikatlarından birisiymiş.

İranlıların muhtemelen çok farklı bir dinleri vardı veya Hintlilerle aynı dine sahip de olabilirler, burası için bir yorum getirmem pek doğru olmayabilir ancak Zerdüştlüğün bize ait olmadığı kesindir.

İyi günler.
Bir yeri düzeltmediniz aslında. Zaten Zerdüştlük Pagan dini demedim. Zerdüştlük islamiyetin atası sayılabilecek bir monoteist din. İnsanlar pek haberdar değil maalesef.

Al Jilwah: Chapter IV

"It is my desire that all my followers unite in a bond of unity, lest those who are without prevail against them." - Satan

Back