Welcome to our New Forums!

Our forums have been upgraded and expanded!

Welcome to Our New Forums

• Our forums have been upgraded! You can read about this HERE

Dil öğrenimine yardım

ya1qu3aq

New member
Esenlikler dilerim 🖤
Eğer Rus, İngiliz, Fars ve Arapça öğrenmek isteyen SS arkadaşlarımız varsa, bu ve ya başka bir başlık altında mini makalelerle eğitici yazılar paylaşa bilirim.

Her SS-in kendini geliştirmesi ve bunun için bir birimize yardım etmemiz şarttır.

İyi günler dilerim

ya1qu3aq said:
Esenlikler dilerim 🖤
Eğer Rus, İngiliz, Fars ve Arapça öğrenmek isteyen SS arkadaşlarımız varsa, bu ve ya başka bir başlık altında mini makalelerle eğitici yazılar paylaşa bilirim.

Her SS-in kendini geliştirmesi ve bunun için bir birimize yardım etmemiz şarttır.

İyi günler dilerim

Esenlikler,

Paylaşırsanız çok sevinirim ben şuan da ingilizceyle yoğun bir şekilde ilgileniyorum ve ingilizce öğrenmemi kolaylaştıran şeylerden biriside ingilizce çevirili japon mangaları okumak ve ingiliz insanlarla konuşmak oluyor çeviri yaparken özellikle farkediyorum ki çoğunu anlayabiliyorum ve kendim çevirebiliyorum.

İyi günler.

ya1qu3aq said:
Esenlikler dilerim 🖤

İyi günler dilerim
Esenlikler,

İngilizcemi geliştirmek ve Rusça öğrenmeyi çok isterim açıkçası.

İlgilenmenize sevindim arkadaşlar. Bakalım başka fikirler ortaya atılacak mı? Ona göre bir şeyler yaparız burada.
Ve Rusça zor bir dil değil emin olun. Azacık gayret ettiniz mi, tamamdır.

ya1qu3aq said:
İlgilenmenize sevindim arkadaşlar. Bakalım başka fikirler ortaya atılacak mı? Ona göre bir şeyler yaparız burada.
Ve Rusça zor bir dil değil emin olun. Azacık gayret ettiniz mi, tamamdır.

Esenlikler,

Dostum benim de şuan ihtiyacım olan şey yabancı dilimi geliştirmek. Çünkü Lojistik okuyorum ve bu sektörde yabancı dilin de olduğu zaman çok iyi yerlere gelebiliyorsun. Ülkemiz standartlarına göre iyi bir İngilizcem var denilebilir; ama daha da geliştirip bir yandan da Rusça'ya yavaş yavaş başlamak istiyorum.

İyi günler.

Size pek yardımcı olur mu bilemem ama kendi kullandığım şeyi sizinle paylaşmak isterim.
Ben filmleri tamamen İngilizce altyazılı şekilde izliyorum. Kelimeleri bazen tek tek çevirmek zorunda dâhi kalıyorum ama o kelimeleri sürekli o filmde duyup, aldığım notlarda unuttukça izlerken göz attığımda aklımda kalıyor çünkü hem görsel, hem işitsel, hem de not alarak hepsini bir bütün şeklinde kullanmış oluyorum. Tabi bu biraz uzun sürebiliyor bazen fakat inanın film bittiğinde aynı kelimeleri tekrar tekrar görmekten, duyamaktan ezberlemiş oluyorum. Bu benim kullandığım yöntem. Belki size yararı olur. Bu daha çok latin alfabesi içeren diller için çok daha iyi oluyor. Mesela Rusçayi bu şekilde öğrenmek, kelime çalışmak zor olur diye düşünüyorum çünkü Kiril alfabesi kullanılıyor.
Ayrıca kendi kendinize iç diyaloglar kurabilirsiniz. Hatta ve hatta aklınızda kısa senaryolar bile kurabilirsiniz. Dil öğrenmeyi ne kadar eğlenceli hale getirirsek daha iyi ve kolay öğreniriz.
Umarım yardımcı olur birilerine
:D

Lucemferre said:
Size pek yardımcı olur mu bilemem ama kendi kullandığım şeyi sizinle paylaşmak isterim.
Ben filmleri tamamen İngilizce altyazılı şekilde izliyorum. Kelimeleri bazen tek tek çevirmek zorunda dâhi kalıyorum ama o kelimeleri sürekli o filmde duyup, aldığım notlarda unuttukça izlerken göz attığımda aklımda kalıyor çünkü hem görsel, hem işitsel, hem de not alarak hepsini bir bütün şeklinde kullanmış oluyorum. Tabi bu biraz uzun sürebiliyor bazen fakat inanın film bittiğinde aynı kelimeleri tekrar tekrar görmekten, duyamaktan ezberlemiş oluyorum. Bu benim kullandığım yöntem. Belki size yararı olur. Bu daha çok latin alfabesi içeren diller için çok daha iyi oluyor. Mesela Rusçayi bu şekilde öğrenmek, kelime çalışmak zor olur diye düşünüyorum çünkü Kiril alfabesi kullanılıyor.
Ayrıca kendi kendinize iç diyaloglar kurabilirsiniz. Hatta ve hatta aklınızda kısa senaryolar bile kurabilirsiniz. Dil öğrenmeyi ne kadar eğlenceli hale getirirsek daha iyi ve kolay öğreniriz.
Umarım yardımcı olur birilerine
:D
Filmleri detayına kadar incelemeyi sevenler ve dil konusunda henüz çok yeni olanlar için de tavsiyem, önce dublajlı izlemeleri, sonra türkçe altyazı, ardından da ingilizce altyazı. Böylece filmi tek tek durdurmak zorunda kalmazlar.

Başlangıç seviyesindekiler için haklısınız aslında. Fakat dublaj ile izlemelerini önermiyorum pek. Çünkü dublaj onlara hiç bir şey katmayacak. Başlangıç seviyesindeki bireyler bana göre bence de Türkçe altyazılı ile başlamalı daha sonra İngilizce altyazıya geçmeli :)

Lucemferre said:
Başlangıç seviyesindekiler için haklısınız aslında. Fakat dublaj ile izlemelerini önermiyorum pek. Çünkü dublaj onlara hiç bir şey katmayacak. Başlangıç seviyesindeki bireyler bana göre bence de Türkçe altyazılı ile başlamalı daha sonra İngilizce altyazıya geçmeli :)
Dublaj derken, hiç anlayamayanlar için. Aynı filmi 3 defa izlemekten bahsediyorum. Dublaj, Türkçe altyazı, İngilizce altyazı. Ya da isterseniz dublajı çıkarıp şöyle yaparsanız daha iyi olur
1- Türkçe altyazı
2- İngilizce altyazı
3- Altyazısız
Bu şekilde ilerlerseniz konuşmaları anlama konusunda ekstra faydası olur.

Al Jilwah: Chapter IV

"It is my desire that all my followers unite in a bond of unity, lest those who are without prevail against them." - Satan

Back