Welcome to our New Forums!

Our forums have been upgraded and expanded!

Welcome to Our New Forums

• Our forums have been upgraded! You can read about this HERE

Bir türlü bitmeyen sorular

Lucemferre

Member
Öncelikle esenlikler. Umarım herşey yolundadır. Yine aşırı derecede aklıma takılan sorular var ve ben bunlara cevap bulamıyorum .

1) satan kelimesinin kökeni "satya/satyam/satyan" olduğunu joS'da ki bir yazıda okudum. Fakat araştırmalarımda bunun İbranice kökenli olduğunu buldum. Tamam çalınıp ibranicede kullanılmış olabilir fakat ben bu kelimeler ile "satan" arasında pekte bir ilişki göremiyorum. Ya da ben de sorun var.

2) satanama ne demek? JoS'da yazan yazının birinde satanama'yı sa-ta-na-ma diye ayırmış. Ve bunların tek tek anlamlarını vermiş. Başka yerde ise sata-nama diye ayırmış ve "nama"ın isim demek olduğunu ve ayrı bir mantra olduğunu yazmış.kafam çok karışık:(

3) mitlerin alegori olduğu söyleniyor. Neden alegorik anlatıma başvuruldu ki? Direkt yazılamaz miydi? Belki de biz halkın yazdığı efsanelere anlam yüklüyoruzdur.

4)ekronlar kim? Bunun hakkında yeteri kadar kaynak bulamadım.

5) eski uygarlıklar kurban verirlerdi. Bunu nasıl açıklayabiliriz?

6) nefilim ne demek kökeni neden geliyor?

Umarım yeterince anlatabilmişimdir.

Lucemferre said:
Öncelikle esenlikler. Umarım herşey yolundadır. Yine aşırı derecede aklıma takılan sorular var ve ben bunlara cevap bulamıyorum .

1) satan kelimesinin kökeni "satya/satyam/satyan" olduğunu joS'da ki bir yazıda okudum. Fakat araştırmalarımda bunun İbranice kökenli olduğunu buldum. Tamam çalınıp ibranicede kullanılmış olabilir fakat ben bu kelimeler ile "satan" arasında pekte bir ilişki göremiyorum. Ya da ben de sorun var.

2) satanama ne demek? JoS'da yazan yazının birinde satanama'yı sa-ta-na-ma diye ayırmış. Ve bunların tek tek anlamlarını vermiş. Başka yerde ise sata-nama diye ayırmış ve "nama"ın isim demek olduğunu ve ayrı bir mantra olduğunu yazmış.kafam çok karışık:(

3) mitlerin alegori olduğu söyleniyor. Neden alegorik anlatıma başvuruldu ki? Direkt yazılamaz miydi? Belki de biz halkın yazdığı efsanelere anlam yüklüyoruzdur.

4)ekronlar kim? Bunun hakkında yeteri kadar kaynak bulamadım.

5) eski uygarlıklar kurban verirlerdi. Bunu nasıl açıklayabiliriz?

6) nefilim ne demek kökeni neden geliyor?

Umarım yeterince anlatabilmişimdir.

Esenlikler,

1- Sanātana[ḥ/m//ā] = Kadim/Ebedi/Sürekli/Baki/Kalıcı
http://spokensanskrit.org/index.php?mode=3&script=hk&tran_input=Sanatana&direct=se
“Ben vardım, şimdi de varım ve hiçbir zaman sonum olmayacak.” – Şeytan, Kitab-ı Celve’den
Dharmaḥ = Doğa/Usül/Yasa
http://spokensanskrit.org/index.php?mode=3&script=hk&tran_input=dharma&direct=se
Sanātan[aḥ] Dharmaḥ = Hinduizmin kadim yazıtlardaki öz tanımı. Ebedi, kadim dharma’dır.
“-ya/-yae”, “gitmek” anlamına gelen “yāti” fiiline aittir.
http://spokensanskrit.org/index.php?tran_input=yAti&script=hk&direct=se&link=didse&mode=3

Ayrıca Satan kelimesi, Yahudi kaynaklarında ve dilinde Düşman anlamına gelirdi. Baktığınız kaynaklar yahudi kaynaklı olabilir.

2- Yukarıdaki kaynaklar sorunuzu açıklıyor.

3- Hayır. Mitolojilerin kökenleri yine aynı şekilde, M. Ö. yıllarına dayanıyordu. Halkın anlattığı efsaneler tarzında bir durum söz konusu değildir. Spiritüel ve tarihsel de bir çok delilini bulabilirsiniz. Tabi, düşman kaynakların bizlere sunduğu argümanlar her zaman farklı olacaktır.

4- "Ekron" kelimesini ilk defa duydum. Ne olduğunu bizzat araştıracağım.

5- Hayır. Eski uygarlıklardaki "kurban verme, kanlı ritüel" gibi argümanları sadece düşmanlar saptırıp değiştiriyorlar. Eski dönemlerde hiçbir pagan ve centil hiçbir tanrıya veya herhangi hiçbir şeye kurban vermemiştir.

6- "Nefilim"Yaratılış kitabında geçer. Büyük Tufan öncesinde "Tanrı oğulları" ile "insan kızlarının" çocukları olduğuna inanılan yaratıklar olarak nitelendirilir.

İyi günler.

1)Sanskritçe ve tarihini öğrenmeni öneririm. Kelimenin yolculuğunu incelersen mantıklı gelecektir.

2)SA: Doğumu
TA: Yaşamı
NA: Ölümü
MA: Yeniden doğumu temsil eder.

Onun dışında kelimeye nasıl baktığına göre farklı anlamları da var. "Mutlak Gerçek" ve "Seni ve evreni yaratan beş element" gibi anlamlarını görürsen yanlış değiller.

3) Ruhani konseptlerin çok büyük bir kısmı düz bir şekilde anlatılınca anlaşılması zor bir yapıya sahip. İnsanlık tarihinin en başından beri "hikayelerle" öğretme tekniği en verimli tekniklerden biri olmuştur. Günümüzde bile hızlı öğrenme eğitimlerini veren ve bunun turnuvalarına katılan kişiler, bu tekniği bol bol kullanmaktadır.

Kısaca insanlara en verimli şekilde anlatmanın ve yok olma ihtimalini minimuma indirmenin en iyi yolu buydu.

4) Ekron şehri ile ilgisi vardır yüksek ihtimal ama konu hakkında bilgim yok. Bilen birisi cevaplar.

5) Vermediler. Yahudi tarihçiler zamanında taşı kuyuya attı. Olmayan kuyuyu 1 km derin sanıyor çoğu kişi.

6) Nephilim "Orion'un çocukları" gibi bir anlama sahip. Yükselmede başarılı olmuş insanlar için bir isim. İbrani kitaplarında Şeytan'nın tarafını tutan "melekler" için kullanılıyor. Yine bir karalama denemesi.

Al Jilwah: Chapter IV

"It is my desire that all my followers unite in a bond of unity, lest those who are without prevail against them." - Satan

Back